Silfar  01

 

Det er knyttet mange ulike sagn og fortellinger til de ulike fjelltoppene. Silfarvárri er intet unntak.

Oppe på Silfarvárri ligger en gammel offerplass med de to kjente offersteinene Lalla og Kristoffer. Offerplassen på Silfar beskrives i 1930-årene som "et av de fordna lapparnes aldra heligaste offerställen". Først rundt 1900 blir navnene Lalla og Kristoffer brukt. Så seint som i 1894 - 1899 skal det være funnet rester etter ofringer av hare og rype på Silfar.



Silfar  02

 

En sagn som ennå lever er som følger:
"Ukko-Bánne var en rik same som hadde 12.000 rein. Han gav alltid offer til avgudene slik han burde gjøre når han flyttet med flokken sin. Én gang gjorde han det ikke. Han var på vei sørover, men hvordan det nå engang var, så forsvant hele flokken nordover. Bare kløvreinene ble igjen, og han drev disse etter flokken. Han fant hele flokken død ved steinene ved Silfar. Dette var gudenes hevn fordi han ikke ofret slik han burde."

 

Silfar  03

Silfar  04

 

 

 

 

 

 


Silfar  05

Silfar  06

 

 

 

 

 

 


Silfar  07

Silfar  08

 

 

 

 

 

 


Silfar  09

Silfar  10

 

 

 

 

 


 

Silfar  11

Silfar  12

 

 

 

 

 

 


Silfar  13

Silfar  14

 

 

 

 

 

 


Silfar  15

Silfar  16

 

 

 

 

 

 


Silfar  17

Silfar  18

 

 

 

 

 

 


Silfar  19

 
Min gode turkompis og politikerkollega Atle Michael Hove og undertegnede hadde en flott tur, selvom vi kom litt ut av kurs i forhold til turstien.

Der er et ordtak som sier at - "Hellet følger trollet."  Det gjorde det også denne gangen . Vi hadde en lang og god kaffe- og matpause på toppen med solskinn og flott vær. Men da vi hadde kommet oss vel ned lå toppen innhyllet i en tåkehatt.

Se på bildene så vil dere forstå at det er vakkert både oppover og nedover dalføret.

Med vennlig hilsen
ordfører Bjørn

Fotograf: Bjørn Søderholm