Representanter fra Forsvaret og Forsvarsbygg kan rapportere at arbeidet vil vare i minst 3 uker, eller så lenge værforholdene tillater dette. Frost og snø vil kunne stoppe arbeidet med å rydde opp i den gamle bunkeren ved Ságat.

Tirsdag 28 oktober vil man påbegynne arbeidet med å knuse betongen bunkeren består av. Til dette arbeidet vil en nytte borhammer og det forventes en god del støy og støv med arbeidet. Dette gjøres for å kunne dele bunkeren opp i biter som lar seg flytte. Arbeidet er både krevende og støyende.

For å sikre området bedre vil det bli satt opp anleggsgjerder som beskytter området bedre. Videre bygges det opp en sandvoll for sikring mot uønskede hendelser.

Selve arbeidet med å finne sprenglegemer gjøres først med overflatesøk. Deretter vil sanden bli siktet for å finne de små og farlige sprenglegemene. De er disse som kan utgjøre en potensiell fare om de ikke blir håndtert på riktig måte.

Det finnes sannsynligvis andre bunkere fra krigens dager som ikke er ryddet tilstrekkelig. Det er av den grunn på sin plass å advare at det kan være forbundet med fare om å grave eller leke i slike områder.