Arvid Petterson har skrevet mange bøker og med sin nyeste bok "Fortiet fortid", tar han opp den største tragedien i moderne tid - tvangsevakueringen av Finnmark. Over 70 000 mennesker, en hel landsdel, ble sendt mot sin vilje i slutten av 1944 til andre deler av Norge. Mange menneskelige tragedier fulgte i kjølvannet av dette. Det er denne historien som Arvid belyser i sin nye bok.
Arvid Petterson leser selv fra sin egen bok "Fortiet fortid" - Tragedien Norge aldri forsto
Forfatteren har brukt over 6 år på dette arbeidet og boken er et viktig bidrag til egen nyere historie. Anbefales!
Resten av tilstellningen på bygdehuset i Børselv, som hadde samlet nesten 90 nysgjerrige tilhørere var viet til Anstein Mikkelsens nyeste film - Äitin sanat - Mors ord. Denne filmen omhandler forfatteren Alf Nilsen-Børskog. Forfatteren er kjent for sine bøker på kvensk og hans betydning for det kvenske språk kan knapt overvurderes.
Filmen beskriver forfatterens bakgrunn og hans forfatterskap. I tillegg gir den innblikk i kvensk kultur og levesett. Filmen er en hyllest til kommunens store kvenske forfatter og anbefales til alle.
Bildet viser ordfører Mona Skanke som overrekker hilsninger og blomster på vegne av kommunen til Alf Nilsen-Børskog, Arvid Petterson og Anstein Mikkelsen.