Denne skal betjene en avdeling med ca. 140-150 ansatte. Et fåtall av disse vil være logget på samtidig, men det vil være behov for dette antallet brukere med tanke på antall brukeridenter. Serveren vil være fil- og printserver, samt at den skal kjøre fagsystemer for den aktuelle avdelingen. Det ene av disse er Oracle 7.3 basert. De resterende er passive databaser pr i dag, men et av dem vil gå over til MS-Sql i løpet av inneværende år. Utover dette skal den også være domenekontroller.
Vi skal ha Windows Server (helst 2003 utgaven) som OS. I tillegg trenger vi også MS-Sql på denne serveren dersom det er tilrådelig å kjøre dette sammen med Oracle (se forslag på alternativ løsning nedenfor). Vi er også interessert i å kjøre Exchange server som post/kalender system. Vi har ikke lisens på dette. Vi har i dag en blanding av NT/W2K Pro/XP Pro lisenser til klientene hvor de fleste kjører W2K, noen er på NT men disse skal oppgraderes til W2K Pro. Ingen kjører XP Pro, disse lisensene er kjøpt inn av pga. at det var laveste tilgjenglige versjon da vi oppgraderte en del maskiner til W2K Pro. Enkelte kjører i dag Ms Office 2000 og vi vil helst fortsette med dette systemet pga maskinparken på denne avdelingen.
Tekniske spesifikasjoner har vi ikke tatt stilling til utover:
Ca. 200 GB
tilgjengelig harddisk plass
Dual 1 GB nettkort
Backupløsning for
tilgjengelig harddisk plass i en operasjon.
I tilbudet er det ønskelig med priser på server med/uten både Exchange og Mssql. Det må også inngå priser på nødvendige klienter. Priser på Office-programvare skal ikke tas med i tilbudet. Kommunen har mulighet til å kjøpe inn lisenser via sentral avtale inngått av KS, dersom dette er økonomisk mest fordelaktig.
Et alternativ til en server kan være en leveranse bestående av to servere, hvor den ene kjører Oracle og den andre ivaretar de resterende funksjonene. Velges en slik løsning må den ene serveren ta hånd om backup via en - 1 - enhet for begge serverene.
Server 2:
Denne skal leveres ferdig installert med Red Hat Enterprise Server. Vi har ikke lisens på dette så det må med i tilbudet. Serveren skal kjøre en Oracle database som vi har lisens på og installerer selv. Det er ca. 70 brukere av denne databasen som er sak/arkiv system.
Etter samtale med Oracle Norge og andre har vi funnet ut at følgende
spesifikasjoner kan være et utgangspunkt:
2-3 GB RAM
Dual 1 GB
nettkort
200 GB tilgjengelig harddiskplass
Backupløsning som tar backup av
all tilgjengelig harddiskplass i en operasjon
For begge serverene gjelder:
Vi ønsker rackbaserte enheter.
Pris på
serverene vil bli styrende for hvor mye som kjøpes inn.
Vi ønsker pris på
kjøp både av en eller begge serverløsningene fra samme leverandør.
Vi
forbeholder oss retten til å avlyse denne tilbudsrunden og gå ut med ny
forespørsel dersom vi gjennom denne runden får avklart mer nøyaktig hva som er
nødvendig med tanke på tekniske spesifikasjoner, eller at tilbudene er vanskelig
å sammenligne.
Forespørselen er meget rundt formulert og vi anmoder dere om å ta kontakt med:
Roger Mjelde på tlf 78 46 04 07 eller
e-post roger.mjelde@porsanger.kommune.no for
avklaring av spørsmål.
Tilbud må være oss i hende senest 26. mai 2004.