dans 

 

 

 

 

 

 

Ved fordeling av statlige skjønnsmidler for 2004, holdt Fylkesmannen i Finnmark tilbake 4 mill. kr til senere fordeling. Porsanger kommune søkte om 1,4 mill. kr i tilskudd til ulike tiltak, herunder modernisering og omstilling i samarbeid med a) Karasjok kommune kr 200.000, b) samarbeid med andre kommuner kr 200.000, samt til ekstraordinære utgifter innen pleie- og omsorgstjenesten med kr 500.000, og generell tilskudd til å finansiere reduksjonen i statlige frieinntekter med kr 500.000.

Fylkesmannen i Finnmark har bevilget støtte kun til samarbeidsprosjektet med Karasjok kommune. Karasjok kommune har også fått tilsvarende beløp i tilskudd til dette fellesprosjektet. I forbindelse med behandling av årsbudsjett 2004 vedtok Porsanger kommunestyre at det skulle igangsettes en prosess med sikte på å avklare hvilke kommunale tjenester som Porsanger kommune kan samarbeide med nabokommuner om. Ut fra dette ble søknad om støtte sendt til Fylkesmannen.

Før Fylkesmannen utbetaler tilsagnet må kommunene utarbeide en prosjektplan med aktuelle tiltak og en tidsplan for gjennomføring. Rådmannen har iverksatt en administrativ saksbehandling med sikte på å utarbeide en skisse til en prosjektplan med forslag til aktuelle samarbeidsområder/tiltak. Rådmannen vil i første omgang bruke kommunens ledergruppe som arbeidsgruppe for å utforme en prosjektskisse og forslag til ulike samarbeidsområder som kan være aktuelle å utrede nærmere i lag med Karasjok kommune.

 Porsanger formannskap blir i møte 14.04.04 orientert om Fylkesmannens bevilgning, og vil senere få utkast til en prosjektskisse til behandling før samarbeidsprosjektet formaliseres med Karasjok og før prosessene igangsettes for fullt. Tillitsvalgte blir også informert og invitert til å delta i dette interkommunale samarbeidsprosjektet.