Ibsen er fortsatt Norges fremste og ikke minst en av de mest berømte dramatikerne i verden. I kultursalen i Lakselv får du se at Riksteateret har laget en ny versjon av klassikeren Gjengangere. Stykket er et av de mest kjente teaterstykkene i Norge og stykket blir ofte brukt som mal når Hollywoods manusforfattere skal skrive gode thrillere.
Regissør er Marit Moum Aune som er kjent for å gjøre spennende grep med forestillingene. Aune mener stykket er Henrik Ibsens store thriller om en familie der sannheten dekkes over og forties. Den grusomme sannheten i Gjengangere mener Moum Aune er at sønnen i huset, Osvald, ble voldtatt av sin far. Derfor sendte moren han vekk fra familien. Hun sendte ham faktisk helt til Frankrike der han ble til han kommer hjem igjen i slutten av 20-årene - syk av syfilisen faren overførte på ham som barn.
Moum Aune mener Ibsen med Gjengangere advarer oss mot hvor farlig det kan bli i en familie der en lukker dørene for innsyn. - Familien er et arnested for kjærligheten og samtidig et livsfarlig sted. Incest er det grimmeste utslaget av å lukke dørene inn til familien. Det visste Ibsen - og det vet vi i dag. Likevel påstår våre fremste politikere i vår tid at familien for en hver pris er bedre enn alt annet. Vi kanoniserer familien, den står over alt. Ibsen gir oss ett motto: åpne dørene og knus fasaden, sier en engasjert instruktør. Hun har beholdt thrillerelementet i stykket, noe som underbygges av Nils Petter Molværs nyskrevne musikk.
I rollen som Fru Alving møter vi Marit Østbye som har spilt en rekke roller i og utenfor Riksteatret. Osvald spilles av Espen Sandvik, kjent fra tv-serien Skolen. Dette er hans tredje turné for Riksteatret. - Det er utrolig gøy å være på turné. Alt er veldig tilrettelagt fra Riksteatrets side, og jeg får sett store deler av landet. Jeg gleder meg, sier han. Pastor Manders er Stein Grønli - en annen kjent og kjær skuespiller på Riksteatret. Den kjente Ibsen-tolker Frode Rasmussen spiller Snekker Engstrand, og den unge lovende trønderjenta Kikki Stormo spiller tjenestejenta Regine med de store drømmene.
- Regi: Marit Moum Aune
- Scenografi og lysdesign: Kristin Bredal
- Kostymedesign: Ingrid Nylander
- Musikk: Nils Petter Molvær
Billettpriser:
- Fullpris 230,-
- Student 120,-
- Grupper over 10 personer og andre rabattbilletter 175,-
- NB: Nytt billettsystem med plassbilletter