Gruppa Tre, bestående av Tone Josefsen Hove, Arnfinn Aslaksen og Irene Persen, innledet med musikalske bidrag i tråd med Porsanger kommunes trespråklige profil og tradisjon.
Publikumsforedraget var i regi av Kaunun institutti - Kvensk institutt i Børselv. De to foredragsholderne Harald Lindbach og Kaisa Maliniemi Lindbach la fram deler av et interessant materiale som for er funnet i arkivene i Porsanger og Nordreisa i Troms. I arkivet for Porsanger ble det funnet i overkant av 200 kvenske og over 100 samisk-språklige dokumenter. Dette er unikt materiale som var ukjent før Kaisa Maliniemi Lindbach begynte å gå igjennom arkivmaterialet. I følge Harald Lindbach er dokumentene med på å endre statusen på kvensk språkbruk fra å være et muntlig språk til å bli et levende skriftlig språk på 1800-tallet.
De to forskerne kunne vise fram transkriberte dokumenter fra tingbøker etc. og originale illustrasjoner med motiv fra Trollholmsund. Dokumentene som er funnet vil bli scannet i storformat (tiff-format) slik at de skal være lettere tilgjengelige for folk flest. Etter hvert vil materialet publiseres i bokform og forhåpentligvis også på Internett.
Dokumentene er med på å stadfeste at Porsanger kommune var en trespråklig kommune på 1800-tallet. Det oppsiktsvekkende er at også myndighetene brukte kvensk og samisk som administrasjons-språk. Befolkningen kunne skrive henvendelser til kommunen på samisk og kvensk og de ansatte i kommuneadministrasjonen i Kistrand sogn svarte skriftlig på det språk som henvendelsen var skrevet på.
Etter foredraget kunne publikum studere noe av det unike materialet som var funnet i arkivene. Dette var noe som svært mange benyttet seg av.